Ratownictwo

Drogie Pilotki, Drodzy Piloci,

Praca przy ubezpieczeniach, z których są zadowoleni klienci jest naszym celem i naszą dumą. W administrowanych przez nas programach ubezpieczeniowych niezwykłą rzadkością jest sytuacja, w której zakład ubezpieczeniowy odmawia zapłaty odszkodowania. Na przestrzeni kilku ostatnich lat mieliśmy już jednak w klubie 3 takie zdarzenia i w związku z tym chcemy uczulić Was na ten element ubezpieczenia, który był jak się okazało poza świadomością tych 3 osób ubezpieczonych.

Sprawa dotyczy „AKCJI RATOWNICZEJ” w grupowej umowie ubezpieczenia Voyager w PZU.

Zgodnie z warunkami ubezpieczenia przez „Pokrycie kosztów poszukiwania i ratownictwa” PZU rozumie:

(§ 26 par. 3) ”PZU SA pokrywa koszty poszukiwania ubezpieczonego w górach, na lądzie i na wodzie, prowadzonych przez wyspecjalizowane w tym celu jednostki (koszty poszukiwania) oraz pokrywa koszty udzielenia doraźnej pomocy medycznej (koszty ratownictwa), o ile ubezpieczony zaginął w czasie podróży w okresie ubezpieczenia. Za poszukiwanie ubezpieczonego uznaje się okres od zgłoszenia zaginięcia ubezpieczonego przez osoby bliskie lub osoby trzecie do wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej poszukiwania do momentu odnalezienia ubezpieczonego lub zaprzestania akcji poszukiwawczej. Za ratownictwo uznaje się udzielenie doraźnej pomocy medycznej, świadczonej od chwili odnalezienia ubezpieczonego do czasu przewiezienia go do najbliższego szpitala lub innej placówki medycznej. PZU SA pokrywa koszty poszukiwania i ratownictwa maksymalnie do łącznej kwoty 50 000 zł;

 

Jak widać „ratownictwo” w ogólnym rozumieniu i to co jest szczegółowo opisane to mogą być 2 różne rzeczy!!!

Wszystkie 3 sytuacje, kiedy PZU odmówiło wypłaty polegały na akcji mającej na celu zdjęcie z drzewa osoby, która NIE ODNIOSŁA ŻADNYCH OBRAŻEŃ.

Rokrocznie dziesiątki osób w naszej klubowej umowie dla paralotniarzy są ściągane z drzewa i PZU pokrywa te koszty. Jak więc się stało, że w tych 3 przypadkach odmówiono?

Zacznijmy od tego, że zapisy o poszukiwaniu i ratownictwie nie mają z tym nic wspólnego (niezwykła rzadkość, że ktoś zaginie). Wszyscy, którzy byli zdejmowani z drzew korzystali z transportu do placówki medycznej w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem.

W związku z powyższym naszą intencją jest uświadomienie wszystkim korzystającym z ubezpieczenia PZU Wojażer, że kryterium czy „zadziała ubezpieczenie”, czy nie, jest potrzeba transportu do placówki służby zdrowia.

- Jeżeli wisimy na drzewie i nic nam się nie stało – nie mamy ubezpieczenia. „Zdejmowanie z drzewa” nie jest usługą, którą można ubezpieczyć!

- Jeżeli wisimy na drzewie i jesteśmy ranni, albo mamy inne oznaki wskazujące na potrzebę przeprowadzenia badań (np. silny ból głowy – jest oznaką wstrząsu mózgu, duszności, omdlenia, kołatanie serca  – często występują jako objaw zawału serca) – wzywamy pomoc w celu udzielenia nam pomocy medycznej. Takie zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową, która jest realizowana poprzez służby ratownicze.

 

Rokrocznie przy okazji wznowienia ubezpieczenia grupowego występujemy z inicjatywą, aby przypadki ściągania z drzewa bez udzielania pomocy medycznej były również objęte ubezpieczeniem. Rokrocznie PZU odmawia przedstawienia oferty w tym zakresie.

Tematyka udzielania pomocy w podróżach zagraniczych przewija się co jakiś czas na forach paralotniowych. Ta podstrona powstała, aby uświadomić osobom ubezpieczonym specyfikę ochrony w tym zakresie, aby uniknąć sytuacji, że ktoś jednak nie zapoznał się z warunkami.

Polecamy dyskusje na ten temat wśród paralotniarzy, a wszczególności podczas szkoleń paralotniowych. Wyjeżdżając w grupie upewnij się, że wszyscy piloci wiedzą o tych niuansach ubezpieczenia i nie narażą się na znaczne koszta zdejmowania z drzew w sytuacji, kiedy nie ma nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku.

Jeżeli sytuacja w której się znajdujesz na drzewie nie przerasta Cię i czujesz się na siłach samodzielnie zejść z drzewa to jest kilka przydatnych linków, aby jeszcze przed przydrzewieniem poznać techniki poradzenia sobie w takiej sytuacji:

https://pl.rec.paralotnie.narkive.com/rYkbo07q/sprz-t-do-schodzenia-z-drzewa

http://www.paralotnie-sudety.pl/wiedza/ladowanie-na-drzewie-co-warto-miec-przy-sobie/

http://www.alpenglow.org/paragliding/writing/tree-self-rescue.html

http://cascadeparaglidingclub.org/reference/reference-tree-rescue-for-paraglider-pilots/

https://www.youtube.com/watch?v=GyWjFmgHlKQ 

https://planetparagliding.com.au/collections/accessories/products/tree-rescue-kit

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.